: Health,Psychology,Sağlık Blog-: Daha sağlıklı olmak için 4 kolay tavsiye!
2.12.2008

Daha sağlıklı olmak için 4 kolay tavsiye!

0 yorum


Karnınız gurulduyor diye ağzınıza hemen abur cubur, yağlı bir şeyler atmayın! Tansiyonunuzu yükseltip, damarlarınızı sertleştirmek istemiyorsanız özellikle kahvaltıda 'doğru' beslenin.....

Bazen hemen bir şeyler yemeniz gerekir... Duyduğunuz gurultuların karnınızdan mı, yoksa yoldan mı geldiğinden emin olamadığınız zamanlarda tavsiyemiz; yola devam etmenizdir... Böyle durumlarda sadece sizi gençleştirecek seçenekleri tercih edin... Neden yaşlanmanıza neden olacak şeylere para harcayasınız ki? Yağlı bir yemek, direkt kalçalarınıza doğru yola çıkarken, kan basıncınızı da hızlandırır. Bu da vücut yaşınızın gerçek yaşınızdan daha fazla olmasına neden olur.
Tansiyonları raydan çıkmış Yapılan bir deneyde; bir grup sağlıklı genç kadın, doymuş yağlarla yapılan börek, sosisli sandviç gibi fast food yiyeceklerden oluşan kahvaltı etmiş. Bir diğer grup ise kahvaltıda yulaf ya da buğday ezmesi, yağsız süt, yağsız yoğurt ve bir meyve tabak yiyip, portakal suyu içmiş. İki saat sonra ise araştırmacılar kadınlara; zorlayıcı matematik soruları sorarak ya da topluluk karşısında konuşma yaptırarak, strese girmelerini sağlamış...
Sonuç: Kahvaltıda yağlı yiyecekler yiyen kadınların kan basınçları karmakarışık olmuş. Tabii bu hiç iyi bir durum değil çünkü; fazla tepki veren kardiyovasküler sistem, yüksek kan basıncı ve kalp rahatsızlığı gibi problemlere yol açar. Kahvaltıda yağsız ve sağlıklı besinler tüketen grupta ise kan basıncı normal düzeyde kalmış...LDL'yi yükseltiyorlar* Doymuş yağlar ve 'haylaz kuzenleri' trans yağlar neden zararlı? Damarlarınızda plak oluşumunu destekleyen kan dolaşımını artırıyorlar ve kötü kolestrol LDL'nin de yükselmesine yol açıyorlar.* Ayrıca, damar duvarlarına zarar veriyorlar. Bunun sonucunda da bu damarlar genişleyemiyor.* Damarlarınız genişleyemediği zaman da, stresin yol açtığı yüksek kan basıncını dengeleyemez... Bu nedenle doymuş ve trans yağları, günde 20 gramdan daha fazla tüketmeyin...Daha sağlıklı olmak için 4 kolay tavsiye!
1. Kaloriler yerine renkleri sayın: Her ürün kategorisi, yüzlerce benzersiz ve sağlıklı özler içerir. Küçük bir market keşfine çıktığınızda, herhangi bir yemeği çok daha tatmin edici kılacak birçok yeni besin maddesiyle karşılaşacaksınız. Her gün, değişik renklerde beş farklı meyve veya sebze yemeye çalışın.
2. Aç kalmamak için atıştırmalıklar yiyin: Unutmayın ki; açlık moduna girmek, vücudunuzun, uzun dönem atamayacağınız yağları yemek istemesine neden olur...
3. 'Yangın söndürecek' besinler alın: Her evde, açlık krizlerinizi bastırmaya yarayacak sağlıklı yiyecekler olmalı. Yaban mersini, şeftali, kiraz domates, kereviz sapı ve hemen tüketilebilecek diğer besinler bu yiyecekler arasında sayılabilir.
4. Diyet kontrolünün elinizde olduğunu hiç unutmayın: Vücudunuz, yüzlerce biyokimyasal enstrümandan oluşur. Ve bu enstrümanların her biri, farklı sesler çıkarır... Koro şefi olarak bu notaların nasıl çalınacağını siz yönlendirirsiniz. Sağlıklı şeyler seçtiğiniz zaman orkestranız daha önce hiç çalmadığı gibi çalar!'Bölgesel zayıflama' diye bir şey var mı?
Bacaklarınızı açıp kapama baldırlarınızı zayıflatır mı? Peki şınav çekme göbeğinizi eritir mi? Haydi, olaya bir açıklık getirelim: Yaptığınız bir egzersizin vücudunuzun bir bölgesindeki sorunları gidereceğini ummak, havucun sizi zayıflatacağını ummak gibi bir şeydir! Egzersizler böyle hiçbir işe yaramaz... Siz bir kasınız üzerine çalışırken, vücudunuzun hangi bölümünün ne kadar kilo kaybedeceğini bilemezsiniz.
10 dakikalık egzersizÇoğu insan ilk yüzünden kilo verir ama bunun nedeni, yüzünüzdeki kasları çalıştırmanız değildir. Fiziksel egzersiz, fazla kilolardan kurtulmaya yarar ama öncelikle hangi bölümden kilo verileceğine vücudunuz karar verir.* Sizin tek yapmanız gereken; haftada üç kez uygulayacağınız uygun bir egzersiz (her biri için 10 dakika yeterli olacaktır) ve yine haftada üç kez gücünüzü artıracak bir aktivite programı hazırlamak olmalıdır.* Gücünüzü artıracak aktivite derken, terlemenizi ve nefes nefese kalmanızı sağlayacak kardiyo çalışmayı kastediyoruz. Örneğin 30 dakika, sizi normalden daha fazla terletmeye yetecek kadar hızlı yürüyebilirsiniz. Ya da koşmak ve yüzmek gibi bir sporu yapabilirsiniz.Bunlar çok önemlidir. Fakat sadece vücudunuzun belli bir bölümüne odaklanıyorsanız, fiziksel aktivitenin eğlenceli tarafını kaçırıyorsunuz demektir. Aynaya bakıp kendinizi yargılamaktan vazgeçerseniz, kendinize sağlıklı bir alışkanlık oluşturmaya başlarsınız.* Egzersiz, daha az hareket etmeye oranla, hayat kalitenizi artırır... Size garanti ederiz ki; hayattan istediğinizi elde edebilmek, sizi incecik baldırlara sahip olmaktan daha çok mutlu edecektir

0 yorum:

 

Zirve100 Toplist
Türkiyenin Tikky Sitesi Türkiyenin Tikky Sitesi