: Health,Psychology,Sağlık Blog-: Keratakonus
4.10.2008

Keratakonus

0 yorum

Gözün en önünde yer alan ve bir kubbe bombeliğinde olması gereken korneanın bu bombeliğinin bozulması ve konik şekil almasıdır.Yani Keratakonüsonik şekilli kornea demektir.
Normalde kubbemsiyuvarlak bir şekle sahip korneanınkonikleşmesiyle görme azalır.Çünkü korneada gelişen bu deformasyongörme netliğinin ve kalitesinin bozulmasına ve görme derecesinin düşmesine neden olur. Kadınlarda daha sık rastlanan bu hastalıkta ilerleyici olarak korneanın incelmesi söz konusudur.
Belirtileri:
Başlangıçta astigmat denen görme bozukluğu ortaya çıkar.Bu genellikle miyop-astigmat türündedir.Hastalığın ilerlemesiyle gözünmiyop-astigmat dercesi de yükselir.Özellikle astigmat çok ilerler.Kornea giderek konikleşirincelirdüzensiz bir şekil alır.Bu şekil bozukluğuna paralel olarak da gelişen astigmat artık gözlükle düzeltilemez olur.
Nedenleri:
Nedeni bilinmemekle birliktegenetik bir yönü olduğu saptanmıştır.
Sıklığı:
Ülkemizde bu konuda bir çalışma olmamakla beraberbu konuda kayıtları güvenilir olan ülkelerde yapılan araştırmalara göretoplumda ortalama 2000 kişide bir görülmektedir.Genellikle 15-20 yaşlarında başlar.Seyri hastadan hastaya değişebilir.Bazen 4-10 yıl ilerle sonra durabilir.Bazen de hızla ilerler ve görme bozulur.
Tedavisi:
Hastanın dr.’a başvurduğu andaki rahatsızlığın dönemine göre değişik tedaviler uygulanır.Erken dönemdehafif miyopi ve astigmatizm söz konusuysagözlükle hasta net görebilir.Ama hastalık ilerlediğinde artık gözlük işe yaramaz.Bu dönemde özel keratokonus lenslerinden faydalanılır.Hastanın görme derecesi yeterli seviyede kaldığı sürece ameliyata gerek yoktur.Hastalığın ileri dönemlerinde görme derecesi düşer ve kontakt lens takılamaz hale gelir.Artık ameliyat kaçınılmazdır.
Kornea Nakli:
İstatistikler keratokonuslu gözlerin sadece % 20 sinde ameliyat gerektiğini göstermiştir.Söz konusu ameliyatdeforme olan kornea yerine sağlam bir kornea nakledilmesidir.Kornea damarsız bir doku olduğundanameliyat sonrası doku reddi diğer organ nakillerine göre çok daha azdır.

0 yorum:

 

Zirve100 Toplist
Türkiyenin Tikky Sitesi Türkiyenin Tikky Sitesi